940C10P33K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
940C10P33K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 1KVDC AXIAL
Stock
438
In Stock :
438
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
20.5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Series :
940C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.33μF
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
Wire
Termination :
PC Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Applications :
High Pulse, DV/DT
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
Lead Length :
41mm
Size / Dimension :
0.807Diax1.339L 20.50mmx34.00mm
Voltage :
1kV
Published :
2006
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
1 mm
Voltage - Rated AC :
500V
Voltage - Rated DC :
1kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Insulation Resistance :
33Ohm
Datasheets
940C10P33K-F
Introducing Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics 940C10P33K-F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:1kV, Package / Case:Axial, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, 940C10P33K-F pinout, 940C10P33K-F datasheet PDF, 940C10P33K-F amp .Beyond Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics 940C10P33K-F ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics 940C10P33K-F
940C FILM CAPACITOR Axial Film Capacitor 0.807Diax1.339L 20.50mmx34.00mm ±10% 0.33muF 1kV