94094-425HLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
94094-425HLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Post :
0.314 7.98mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header
UL Flammability Code :
94V-0
Style :
Board to Board
Overall Contact Length :
0.592 15.04mm
Filter Feature :
No
Number of Positions :
25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Mixed Contacts :
No
JESD-609 Code :
e3
IEC Conformance :
Contact Length - Mating :
0.178 4.52mm
Series :
BERGSTIK® II
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shrouding :
Unshrouded
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
MIL Conformance :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Rows :
1
DIN Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Male Pin
Contact Shape :
Square
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
94094-425HLF
BERGSTIK® II Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin 25-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height