94010-444HLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
94010-444HLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Mixed Contacts :
No
Termination :
Solder
Contact Length - Mating :
0.306 7.77mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Shrouding :
Unshrouded
Overall Contact Length :
0.756 19.20mm
Number of Positions :
44
UL Flammability Code :
94V-0
Pbfree Code :
yes
Contact Shape :
Square
Insulation Color :
Black
Contact Length - Post :
0.350 8.89mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Series :
BERGSTIK® II
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
IEC Conformance :
Style :
Board to Board
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating :
Tin
MIL Conformance :
Connector Type :
Header
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Datasheets
94010-444HLF
Amphenol Communications Solutions 94010-444HLF
BERGSTIK® II Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin 44-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height