93690-103-60LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
93690-103-60LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.505 12.83mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Termination :
Press-Fit, Solder
Number of Positions :
60
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Color :
Black
Mount :
Through Hole
Series :
BERGSTIK®
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Length - Mating :
0.224 5.70mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Length - Post :
0.177 4.50mm
Contact Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Depth :
4.83mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Shape :
Square
Shrouding :
Unshrouded
Current Rating :
3A
Housing Color :
Black
Connector Type :
Header, Breakaway
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Lead Length :
4.7mm
Contact Type :
Male Pin
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Orientation :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Length :
76.2mm
Number of Contacts :
60
Mating Post Length :
5.68mm
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Datasheets
93690-103-60LF
Amphenol Communications Solutions 93690-103-60LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Press-Fit, Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 60-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height