929834-04-34-RK
Mfr.Part #
929834-04-34-RK
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Type :
Male Pin
Contact Shape :
Square
Voltage - Rated :
1.5kV
Board to Board
Height :
2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Gender :
Male
RoHS Compliant
Width :
2.92mm
Housing Color :
Black
Mount :
Through Hole
Color :
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating (Amps) :
2.5A
Published :
Number of Contacts :
34
Shrouding :
Unshrouded
Length :
86.4mm
Series :
929
Housing Material :
Plastic
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Solder
Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Mating :
200.0μin 5.08μm
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
34
Contact Finish - Mating :
Tin
Connector Type :
Header, Breakaway
Lead Free :
Lead Free
Contact Length - Post :
0.510 12.95mm
Contact Finish - Post :
Gender :
Male
Overall Contact Length :
0.845 21.46mm
Current Rating :
2.5A
Datasheets
929834-04-34-RK
3M 929834-04-34-RK
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 34-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height