929805-01-33-I
Mfr.Part #
929805-01-33-I
Description
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Shrouding :
Unshrouded
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
2.5A
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Overall Contact Length :
0.318 8.08mm
Number of Positions :
33
Solder
Mount :
Through Hole
Gender :
Male
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Plating :
Gold
Insulation Height :
0.115 2.92mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish - Mating :
Contact Length - Mating :
0.093 2.36mm
Datasheets
929805-01-33-I
3M 929805-01-33-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 33-Position Board to Board 0.115 2.92mm Height