929805-01-33-EU
Mfr.Part #
929805-01-33-EU
Description
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
Number of Positions :
33
Overall Contact Length :
0.318 8.08mm
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Contact Length - Mating :
0.093 2.36mm
Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Insulation Height :
0.115 2.92mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
929805-01-33-EU
3M 929805-01-33-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 33-Position Board to Board 0.115 2.92mm Height