929805-01-19-EU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
929805-01-19-EU
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Mating :
0.093 2.36mm
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Shape :
Square
Gender :
Male
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Shrouding :
Unshrouded
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Series :
929
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Overall Contact Length :
0.318 8.08mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.115 2.92mm
Style :
Board to Board
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
2.54mm
Color :
Black
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Contact Type :
Male Pin
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Finish - Post :
Datasheets
929805-01-19-EU
3M 929805-01-19-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 19-Position Board to Board 0.115 2.92mm Height