929705-09-24-EU
Mfr.Part #
929705-09-24-EU
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.145 3.68mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.563 14.30mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions :
24
Current Rating :
2.5A
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Datasheets
929705-09-24-EU
3M 929705-09-24-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 24-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height