929705-09-13-EU
Mfr.Part #
929705-09-13-EU
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Header, Breakaway
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Positions :
13
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating :
2.5A
Contact Length - Post :
0.145 3.68mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Overall Contact Length :
0.563 14.30mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
929705-09-13-EU
3M 929705-09-13-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 13-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height