929705-06-22-EU
Mfr.Part #
929705-06-22-EU
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Overall Contact Length :
1.128 28.65mm
Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.710 18.03mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number of Positions :
22
Current Rating :
2.5A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
929705-06-22-EU
3M 929705-06-22-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 22-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height