929705-06-21-I
Mfr.Part #
929705-06-21-I
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
2.5A
Contact Length - Post :
0.710 18.03mm
Number of Positions :
21
Overall Contact Length :
1.128 28.65mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
929705-06-21-I
3M 929705-06-21-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 21-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height