929705-06-16-I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
929705-06-16-I
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Color :
Black
Voltage - Rated :
1.5kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
929
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
2.5A
Connector Type :
Header, Breakaway
Number of Positions :
16
Style :
Board to Board
Contact Length - Post :
0.710 18.03mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post :
Gold
Published :
Overall Contact Length :
1.128 28.65mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current Rating :
2.5A
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Shrouding :
Unshrouded
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Plating :
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Gender :
Male
Datasheets
929705-06-16-I
3M 929705-06-16-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 16-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height