929705-01-35-EU
Mfr.Part #
929705-01-35-EU
Description
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating :
2.5A
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
35
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post :
Gold
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Contact Gender :
Push-Pull
Voltage - Rated :
1.5kV
Overall Contact Length :
0.528 13.42mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
929705-01-35-EU
3M 929705-01-35-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 35-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height