929700-01-10-RK
Mfr.Part #
929700-01-10-RK
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Connector Type :
Header, Breakaway
Shrouding :
Unshrouded
Current Rating :
2.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Overall Contact Length :
0.528 13.42mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Shape :
Square
Contact Plating :
Tin
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions :
10
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Insulation Color :
Black
Mount :
Through Hole
Pitch :
2.54mm
Contact Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Style :
Board to Board
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish Thickness - Mating :
200.0μin 5.08μm
Gender :
Male
Through Hole
Color :
Black
Datasheets
929700-01-10-RK
3M 929700-01-10-RK
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 10-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height