929665-05-25-EU
Mfr.Part #
929665-05-25-EU
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Black
Shrouding :
Unshrouded
Gender :
Male
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
50
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Gender :
Male
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Connector Type :
Header
Current Rating :
2.5A
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.610 15.49mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
1.5kV
Bulk
Overall Contact Length :
0.945 24.00mm
Black
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
929665-05-25-EU
3M 929665-05-25-EU
929 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 50-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height