929648-01-14-I
Mfr.Part #
929648-01-14-I
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
Stock
300
In Stock :
300
Headers, Male Pins
Mount :
Solder
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Contact Plating :
Board to Board
Factory Lead Time :
3 Weeks
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Post :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.115 2.92mm
Color :
1 (Unlimited)
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
14
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Finish - Mating :
Published :
2008
Gender :
Male
Datasheets
929648-01-14-I
3M 929648-01-14-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 14-Position Board to Board 0.115 2.92mm Height