929648-01-10-EU
Mfr.Part #
929648-01-10-EU
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Plating :
Push-Pull
Contact Finish - Post :
Insulation Height :
0.115 2.92mm
Number of Positions :
10
Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Published :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Gender :
Male
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Color :
Datasheets
929648-01-10-EU
3M 929648-01-10-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 10-Position Board to Board 0.115 2.92mm Height