929647-09-16-I
Mfr.Part #
929647-09-16-I
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Stock
584
In Stock :
584
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Overall Contact Length :
0.480 12.19mm
Housing Material :
PBT
Gold
Width :
2.92mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Housing Color :
Black
Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Gender :
Male
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.145 3.68mm
Length :
40.6mm
Color :
Number of Contacts :
16
Height :
2.54mm
Current Rating :
2.5A
Number of Positions :
16
Current Rating (Amps) :
2.5A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
2008
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Unshrouded
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
929647-09-16-I
3M 929647-09-16-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 16-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height