929647-08-36-EU
Mfr.Part #
929647-08-36-EU
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Stock
296
In Stock :
296
Headers, Male Pins
Width :
2.92mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Published :
2008
Length :
91.4mm
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
2.5A
Factory Lead Time :
4 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Housing Color :
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene
Height :
2.54mm
Number of Positions :
36
Datasheets
929647-08-36-EU
3M 929647-08-36-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 36-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height