929647-07-16-EU
Mfr.Part #
929647-07-16-EU
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Overall Contact Length :
1.245 31.62mm
Male
Contact Length - Post :
0.910 23.11mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
16
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Current Rating :
2.5A
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene
COPPER ALLOY
Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post :
Voltage - Rated :
1.5kV
Square
Color :
Push-Pull
Contact Plating :
Header, Breakaway
Gender :
Current Rating (Amps) :
2.5A
Datasheets
929647-07-16-EU
3M 929647-07-16-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 16-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height