929647-05-21-EU
Mfr.Part #
929647-05-21-EU
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Number of Positions :
21
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Gender :
Current Rating :
2.5A
Male Pin
Color :
Black
Contact Length - Post :
0.610 15.49mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Header, Breakaway
Contact Plating :
Overall Contact Length :
0.945 24.00mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Datasheets
929647-05-21-EU
3M 929647-05-21-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 21-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height