929647-04-33-EU
Mfr.Part #
929647-04-33-EU
Description
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
Male Pin
Contact Finish - Post :
Gold
Published :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.845 21.46mm
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
2.5A
Mount :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Color :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene
Contact Finish - Mating :
Voltage - Rated :
1.5kV
1
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
33
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Contact Length - Post :
0.510 12.95mm
COPPER ALLOY
Current Rating :
2.5A
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Contact Gender :
Male
Datasheets
929647-04-33-EU
3M 929647-04-33-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 33-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height