929647-04-31-EU
Mfr.Part #
929647-04-31-EU
Description
CONN HEADER VERT 31POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Color :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating :
2.5A
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Length - Post :
0.510 12.95mm
Gender :
Male
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Number of Positions :
31
Black
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Plating :
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene
Voltage - Rated :
1.5kV
Pitch :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Overall Contact Length :
0.845 21.46mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Datasheets
929647-04-31-EU
3M 929647-04-31-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 31-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height