929647-02-24-I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
929647-02-24-I
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Published :
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
2.5A
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
2.5A
Series :
929
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Length :
60.1mm
Height :
2.54mm
Number of Contacts :
24
Contact Finish - Post :
Gold
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
1
Housing Material :
PBT
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Type :
Male Pin
Gender :
Male
Number of Positions Loaded :
All
Housing Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Overall Contact Length :
0.545 13.84mm
Contact Length - Post :
0.210 5.33mm
Fastening Type :
Push-Pull
Shrouding :
Unshrouded
Packaging :
Bulk
Insulation Color :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated :
1.5kV
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
24
Width :
2.92mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Datasheets
929647-02-24-I
3M 929647-02-24-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 24-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height