929647-02-11-EU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
929647-02-11-EU
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Gender :
Male
Color :
Black
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Type :
Male Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
2.5A
Pitch :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.545 13.84mm
Number of Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating :
2.5A
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene
Number of Positions :
11
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Voltage - Rated :
1.5kV
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Contact Length - Post :
0.210 5.33mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Post :
Published :
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mount :
Through Hole
Contact Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
929
Shrouding :
Unshrouded
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
929647-02-11-EU
3M 929647-02-11-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 11-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height