929647-01-34-I
Mfr.Part #
929647-01-34-I
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Housing Material :
PBT
Current Rating :
2.5A
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Overall Contact Length :
0.445 11.30mm
Number of Positions :
34
Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Voltage - Rated :
1.5kV
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
929647-01-34-I
3M 929647-01-34-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 34-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height