929647-01-14-EU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
929647-01-14-EU
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Contact Shape :
Square
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
14
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating :
2.5A
Mating Post Length :
5.97mm
Mount :
Through Hole
Overall Contact Length :
0.445 11.30mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Finish - Post :
Gold
Insulation Color :
Black
Shrouding :
Unshrouded
Contact Plating :
Contact Gender :
Male
Color :
Black
Number of Rows :
1
Fastening Type :
Push-Pull
Published :
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Style :
Board to Board
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Type :
Male Pin
Termination :
Solder
Lead Length :
2.79mm
Series :
929
Pitch :
2.54mm
Housing Material :
Polyester
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
3 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Gender :
Male
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
929647-01-14-EU
3M 929647-01-14-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 14-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height