929550-01-11-I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
929550-01-11-I
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
929
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions :
11
Housing Material :
PBT
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Length :
27.9mm
Current Rating :
2.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Width :
2.44mm
Height :
5.97mm
Gender :
Male
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Termination :
Solder
Housing Color :
Black
Connector Type :
Header, Breakaway
Style :
Board to Board
Pitch :
2.54mm
Shrouding :
Unshrouded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Post :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Mating :
0.295 7.49mm
Number of Contacts :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Insulation Color :
Insulation Height :
0.110 2.79mm
Lead Free :
Contains Lead
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
929550-01-11-I
3M 929550-01-11-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 11-Position Board to Board 0.110 2.79mm Height