929450-01-22-EU
Mfr.Part #
929450-01-22-EU
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Overall Contact Length :
0.535 13.59mm
Contact Length - Mating :
0.295 7.49mm
Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.110 2.79mm
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Positions :
22
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Type :
Male Pin
Published :
Datasheets
929450-01-22-EU
3M 929450-01-22-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 22-Position Board to Board 0.110 2.79mm Height