929450-01-21-EU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
929450-01-21-EU
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch :
2.54mm
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Post :
Gold
Insulation Height :
0.110 2.79mm
Termination :
Solder
Shrouding :
Unshrouded
Contact Length - Mating :
0.295 7.49mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header, Breakaway
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Overall Contact Length :
0.535 13.59mm
Contact Shape :
Square
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Series :
929
Contact Finish - Mating :
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Mounting Type :
Through Hole
Style :
Board to Board
Number of Positions Loaded :
All
Published :
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
3 Weeks
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
21
Datasheets
929450-01-21-EU
3M 929450-01-21-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 21-Position Board to Board 0.110 2.79mm Height