926141-01-17-I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
926141-01-17-I
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Post :
Gold
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Positions :
17
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Contact Plating :
Gold
Contact Length - Mating :
0.428 10.87mm
Number of Rows :
1
Insulation Color :
Black
Mount :
Through Hole
Overall Contact Length :
0.628 15.95mm
Contact Finish - Mating :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current Rating (Amps) :
2.5A
Gender :
Male
Series :
929
Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Published :
Contact Shape :
Square
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Style :
Board to Board
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shrouding :
Unshrouded
Connector Type :
Header, Breakaway
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
926141-01-17-I
3M 926141-01-17-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 17-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height