924717-10-33-I
Mfr.Part #
924717-10-33-I
Description
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.335 8.51mm
Number of Positions :
33
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Solder
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Finish - Post :
Contact Length - Mating :
0.125 3.18mm
Published :
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Type :
Male Pin
Color :
Datasheets
924717-10-33-I
3M 924717-10-33-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 33-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height