924717-10-25-I
Mfr.Part #
924717-10-25-I
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Header, Breakaway
Published :
Series :
929
Contact Length - Mating :
0.125 3.18mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
25
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Post :
Gold
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Number of Rows :
1
Style :
Board to Board
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
1 Weeks
Current Rating (Amps) :
2.5A
1 (Unlimited)
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Overall Contact Length :
0.335 8.51mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Shrouding :
Unshrouded
Gender :
Male
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Bulk
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Post :
Pitch :
2.54mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
924717-10-25-I
3M 924717-10-25-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 25-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height