924717-10-24-EU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
924717-10-24-EU
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
2.5A
Overall Contact Length :
0.335 8.51mm
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Mating :
0.125 3.18mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
1
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
929
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Shrouding :
Unshrouded
Mount :
Through Hole
Published :
Style :
Board to Board
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
24
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Connector Type :
Header, Breakaway
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Insulation Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Gender :
Male
Termination :
Solder
Datasheets
924717-10-24-EU
3M 924717-10-24-EU
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 24-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height