924717-10-23-I
Mfr.Part #
924717-10-23-I
Description
CONN HEADER VERT 23POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Mount :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Post :
Published :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Board
Number of Rows :
1
Black
Current Rating (Amps) :
2.5A
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions :
23
Pitch :
2.54mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Insulation Color :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish - Post :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Shrouding :
Unshrouded
Overall Contact Length :
0.335 8.51mm
Contact Length - Mating :
0.125 3.18mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Number of Positions Loaded :
All
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
929
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
924717-10-23-I
3M 924717-10-23-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 23-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height