924517-28-11-I
Mfr.Part #
924517-28-11-I
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
11
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
1
Contact Type :
Male Pin
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Series :
929
Mount :
Through Hole
Shrouding :
Unshrouded
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Post :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Length - Post :
0.793 20.14mm
Pitch :
2.54mm
Style :
Board to Board
Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Current Rating (Amps) :
2.5A
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Male
Overall Contact Length :
1.128 28.65mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
924517-28-11-I
3M 924517-28-11-I
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 11-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height