90309-310LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
90309-310LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
Number of Contacts :
10
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Insulation Color :
Cream
Insulation Material :
Thermoplastic
Series :
Minitek®
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Orientation :
Straight
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Depth :
6.1mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
10
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Contact Type :
Male Pin
Pitch :
2mm
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Color :
Cream
Feature :
Keying Slot
Shrouding :
Shrouded - 2 Wall
Style :
Board to Board
Housing Color :
Lead Length :
3.1mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Length :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Post Length :
4mm
Datasheets
90309-310LF
Minitek® Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 10-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height