8TQ080STRR
Mfr.Part #
8TQ080STRR
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 8A D2PAK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
720mV @ 8A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Max Surge Current :
850A
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
550μA @ 80V
Base Part Number :
8TQ080
Average Rectified Current :
8A
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Datasheets
8TQ080STRR
Vishay 8TQ080STRR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 720mV @ 8A -55°C~175°C 550μA @ 80V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
8TQ080STRR Overview
Reverse leakage current from this device is 550μA volts at its maximum.For this device, the average rectified current is 8A volts.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 850A.
8TQ080STRR Features
a maximal reverse leakage current of 550μA volts
an average rectified current of 8A volts
8TQ080STRR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
8TQ080STRR applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB