8TQ080STRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8TQ080STRL
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 8A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
720mV @ 8A
Output Current :
8A
Mount :
Surface Mount
Max Surge Current :
850A
Max Reverse Leakage Current :
550μA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Package / Case :
Capacitance :
500pF
HTS Code :
Published :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
80V
Element Configuration :
Single
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Max Operating Temperature :
175°C
Pin Count :
4
Base Part Number :
8TQ080
Average Rectified Current :
8A
Current Rating :
8A
Reach Compliance Code :
Unknown
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
550μA @ 80V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Standard
Lead Free :
Contains Lead
Diode Type :
Schottky
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
8TQ080STRL
Vishay 8TQ080STRL
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 720mV @ 8A -55°C~175°C 550μA @ 80V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
8TQ080STRL Overview
With this device, you'll get a maximum reverse leakage current of zero volts.Devices with this rating have an average rectified current of 8A volts.The fuse's current rating is 8A, which is the maximum current the fuse can handle for an indefinite time without deteriorating too much.There can be no surge current above 850A.In some cases, the device could display a value of 500pF depending on the capacitance.
8TQ080STRL Features
a maximal reverse leakage current of 550μA volts
an average rectified current of 8A volts
a current rating of 8A
8TQ080STRL Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
8TQ080STRL applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB