8D125ZC61SB
Mfr.Part #
8D125ZC61SB
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Threaded
Color :
Green
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Orientation :
B
Datasheets
8D125ZC61SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D125ZC61SB Overview
8D125ZC61SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC61SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC61SB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER