8D121F11PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121F11PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS INLINE
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
12
Shell Size - Insert :
21-11
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
A
Number of Positions :
11
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Housing Color :
Silver
Datasheets
8D121F11PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D121F11PA-LC Overview
8D121F11PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121F11PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121F11PA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT