8D125ZC61PN
Mfr.Part #
8D125ZC61PN
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shielding :
Shielded
Color :
Green
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
61
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
8D125ZC61PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D125ZC61PN Overview
8D125ZC61PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC61PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC61PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER