8D125ZC61PB
Mfr.Part #
8D125ZC61PB
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
61
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Color :
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D125ZC61PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D125ZC61PB Overview
8D125ZC61PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC61PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC61PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER