8D125ZC61PA
Mfr.Part #
8D125ZC61PA
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
61
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Green
Orientation :
A
Datasheets
8D125ZC61PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D125ZC61PA Overview
8D125ZC61PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC61PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC61PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER