8D125ZC46SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125ZC46SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Orientation :
B
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Green
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D125ZC46SB
8D125ZC46SB Overview
8D125ZC46SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC46SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC46SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER