8D125ZC46SA-LC
Mfr.Part #
8D125ZC46SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 46POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Green
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Datasheets
8D125ZC46SA-LC
8D125ZC46SA-LC Overview
8D125ZC46SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC46SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC46SA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT