8D125ZC46SA
Mfr.Part #
8D125ZC46SA
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Green
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Termination :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D125ZC46SA
8D125ZC46SA Overview
8D125ZC46SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC46SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC46SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER