8D125ZC43SN
Mfr.Part #
8D125ZC43SN
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Free Hanging (In-Line)
Color :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
43
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
8D125ZC43SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D125ZC43SN Overview
8D125ZC43SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC43SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC43SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER