8D125ZC43SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125ZC43SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Color :
Green
Orientation :
B
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Number of Positions :
43
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Datasheets
8D125ZC43SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D125ZC43SB Overview
8D125ZC43SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125ZC43SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125ZC43SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER